O nas: Edukacja ekologiczna

Czy wiesz, że?

Czy wiesz, że obracając termostat tylko o 1 stopień, możesz zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 10%? Zmniejszanie zużycia energii jest dobre z wielu powodów – globalne ocieplenie jest jednym z nich.

Czy wiesz, że?

Skrócenie pobytu pod prysznicem o 1 – 2 minuty, może zaoszczędzić nawet do 2600 litrów wody miesięcznie.

Czy wiesz, że?

Urządzenia takie jak telewizory i kuchenki mikrofalowe zużywają energię elektryczną nawet gdy nie są używane, więc należy odłączyć je przed wyjazdem na święta.

Czy wiesz, że?

Laptopy zużywają do 90% mniej energii niż standardowe komputery typu desktop.

Czy wiesz, że?

Zastępując stare lodówki, zmywarki i pralki wykwalifikowanymi urządzeniami, możesz zaoszczędzić nawet do 1000 zł rocznie.

Czy wiesz, że?

Świetlówki kompaktowe zużywają do 75% mniej energii i trwać do 10 razy dłużej niż tradycyjne żarówki.

Czy wiesz, że?

Niedopałek z filtrem rozkłada się przez 1-2 lata, końcówka filtrująca zawiera syntetyczny octan celulozy, którego bakterie i grzyby “nie znają”. Niedopałek bez filtra znika znacznie szybciej, już po 3-4 miesiącach.

Czy wiesz, że?

Samochód – to prawdziwy problem w gospodarce odpadami. Co roku zwiększa się liczba wraków samochodów. Wyposażenie samochodu to prawdziwe zagrożenie dla środowiska naturalnego, z czego największym są płyny: hamulcowy, chłodniczy, resztki paliwa oraz elektrolity z akumulatora. Średniej wielkości samochód ważący około 1000 kg składa się z 710 kg żelaza i stali, 90 kg cynku, 30 kg szkła, 22 kg aluminium, 10 kg ołowiu, 6 kg miedzi, 5 kg cynku oraz 67 kg innych metali i substancji. Większość z nich to odpady niebezpieczne. Dlatego też istnieje konieczność utylizacji wraków samochodów. Oddając swój samochód na złom chronimy środowisko.

Czy wiesz, że?

Bilet autobusowy rozkłada się 3-4 miesiące, jeśli leży na ziemi. Zacznie się rozwarstwiać pod wpływem deszczu. Później dzieła zniszczenia dopełnią bakterie oraz grzyby. Bilety pokryte taśmą magnetyczną rozkładają się dłużej.

Czy wiesz, że?

Zapałka rozkłada się 6 miesięcy. Do produkcji zapałek używa się drewna topolowego i świerkowego. Zapałka w wilgotnym miejscu przetrwa pół roku, zanim grzyby rozłożą ligninę, główny składnik drewna.

Czy wiesz, że?

Guma do żucia rozkłada się 5 lat, na początku ma tendencję do przyklejania się do podeszwy przechodniów. To pierwszy, mechaniczny etap rozkładu. Później, na skutek działania światła i tlenu atmosferycznego, staje się krucha.

Czy wiesz, że?

Puszka po napoju rozkłada się 10 lat; aby rdza zaatakowała stal pokrytą warstwą cyny i farby, przynajmniej dwa razy musi się trafić deszczowe lato. Aluminium rozkłada się wolniej (nawet 100 lat), gdyż jest mniej wrażliwe na korozję.

Czy wiesz, że?

Jednorazowa zapalniczka rozkłada się aż 100 lat, stal zaczyna rdzewieć dopiero po dwóch latach. Część plastikowa pozostaje przez długi czas nietknięta.

Czy wiesz, że?

Szklana butelka rozkłada się 4000 lat – szkło jest bardzo odporne na rozkład. Znaleziono koraliki datowane na ok. 2000 lat p.n.e. Grubość witraży katedry w Chartres w ciągu ośmiu wieków zmniejszyła się o zaledwie dwa milimetry.

Czy wiesz, że?

Czy wiesz jak wybrać ekologiczne produkty?
Zwracaj uwagę na znaki i symbole umieszczane na opakowaniach! Niektóre z tych znaków mogą informować cię, że opakowanie produktu nadaje się do wielokrotnego użycia, że jego produkcja i użytkowanie nie wpływa szkodliwie na środowisko, że produkt nie był testowany na zwierzętach, lub że jest bezpieczny dla powłoki ozonowej. Są to tzw. zielone znaki bądź ekoznaki.

Czy wiesz, że?

Wykonując kartonowe pudła z odzyskanego materiału, zużywa się tylko 1/4 energii wykorzystywanej do zrobienia go z nowych surowców, a zanieczyszczenie powietrza zmniejsza się dwukrotnie.

Czy wiesz, że?

Nawet spalanie łatwopalnej części odpadów powoduje mniejszą emisję niż spalanie paliw naturalnych - oczywiście jest to dopuszczone w spalarniach.

Czy wiesz, że?

Wytworzenie szkła z materiałów odzyskiwanych zmniejsza zanieczyszczenie powietrza o 14-20%.

Czy wiesz, że?

Na każdą tonę papieru, który odzyskujemy, przypada kilkadziesiąt ton wody, która chroni przed zanieczyszczeniem chemikaliami.

Czy wiesz, że?

Wykonanie puszki aluminiowej z materiału odzyskanego wytwarza o 95% mniej zanieczyszczeń powietrza niż zrobienie jej z rud boksytowych.

Czy wiesz, że?

Wytwarzanie papieru i szkła z odzyskiwanych materiałów zabiera ponad 25% energii mniej niż bezpośrednie ich produkowanie.

Czy wiesz, że?

Dzięki odzyskiwaniu miedzi co roku można oszczędzić wystarczającą ilość energii, by zaopatrzyć Warszawę w prąd na pięć lat.

Czy wiesz, że?

Zrobienie puszki aluminiowej z nowego materiału zabiera 20 razy więcej czasu niż z materiału odzyskanego.

Czy wiesz, że?

Co roku wyrzucamy takie ilości papieru, że można by na nich wydrukować wszystkie potrzebne w szkołach podręczniki.

Czy wiesz, że?

Co trzy miesiące wyrzucamy tyle aluminium, ile wystarczyłoby na odtworzenie wszystkich samolotów naszych linii lotniczych.

Czy wiesz, że?

Co tydzień wyrzucamy ponad 3 mln szklanych butelek i słoików.

Czy wiesz, że?

Co godzinę Polacy wyrzucają 150 tys. butelek z tworzyw sztucznych.

Czy wiesz, że?

Czy wiesz, że gdyby produkty oznaczone ekoznakami, zdobyły za-ledwie 5% rynku w Unii Europejskiej, to osiągnięty zostałby następujący roczny efekt ekologiczny*:
• zaoszczędzilibyśmy 14,7 tys. gigawatogodzin energii elektrycznej (równowartość jaką zużywa 3,5 miliona rodzin w Unii)
• zmniejszylibyśmy emisję CO2 do atmosfery o 9 milionów ton (równowartość, jaką produkuje milion osób w Unii)
• zmniejszylibyśmy emisję innych szkodliwych substancji do atmosfery (tlenku azotu i siarki, pyłów, itd.) o 17,5 tys. ton
• uniknęlibyśmy zanieczyszczenia 12 000 miliardów litrów wody.

Zobacz ciekawe strony

Powrót